alvares

خواص درمانی آبگرم قهوه سویی:

هیدروتراپی (Hydrotherapy) واژه ایست که به سیستم درمانی با استفاده از آب اطلاق می گردد. خاصیت آبهای معدنی هم مربوط به حرارت و گرمای آن و هم مربوط به املاح و ترکیبات شیمیایی موجود در آن می باشد. آب خنک تر از دمای بدن (37°C ) اثر تحریک کننده و خنک کننده دارند. آب گرمتر از دمای بدن تقویت کننده، نیرو بخش و قدرت آفرین است.
 آبگرم قهوه سویی از نظر ترکیب شیمیایی در گروه آبهای کلر بیکربناته کلسیک گازدار حاوی رسوبات آهن قرار دارد و خیلی گرم است که مقدار قابل توجهی سیلیس دارند که خصلت درمانی این گونه آبهای گرم برای تسکین دردهای مفصلی بوده و استحمام در آن آرام بخش می باشد. استحمام در آبهای بیکربناته باعث اتساع عروق می گردد. نبض در جریان استحمام کند می گردد. میزان ادرار بالا می رود و عمل تغذیه فعال می شود.
 ورزش مناسب در آب می تواند خستگی و کوفتگی های مختلف جسمانی را که در اثر کار سخت یا ورزشهای سنگین به وجود آمده اند، کاهش دهد. مراحل مختلف سونا سبب باز شدن رگ ها و عروق خونی بدن می شود که نتیجه مستقیم این فعل و انفعال، تحریک سلسله اعصاب و غدد مختلف بدن هست که موجب نشاط و آرامش روحی می گردد. همچنین موجب دفع سریعتر اسید لاکتیک و مواد زائد از بافت های بدن شده و باعث رفع انقباض، سفتی عضلات و خستگی جسمی می شود.

آبگرم قهوه سویی سرعین از نظر رده بندی شیمیایی جزء آبهای بیکربناته سدیک و کلروره کلسیک آهن دار می باشند. این آبها در نتیجه تأثیر گاز کربنیک در اکسیدها، هیدرات ها و کربناتهای آهن در محیط احیاءکننده بوجود می آیند. در ترکیب آبهای گرم سرعین آهن سیلیسی و انیدرید کربنیک (CO2) موجود می باشد. لذا طعم فلزی ترکیبات آهن و گزندگی دی اکسید کربن را دارد. در روی سنگهای مخزن و مجرای آب رسوب زرد و قرمز رنگی وجود دارد که حاکی از وجود اکسید آهن است. این آبگرم بر خلاف تصور همگان، فاقد گوگرد و گاز H2S بوده و بنابراین بی بو می باشد.