لطفا منتظر باشید..

خواص آبدرمانی سرعین

  • 1400-11-24
  • 3 دقیقه زمان برای مطالعه
اشتراک گذاری


سرعین یکی از مراکز مهم‌ چشمه‌ های آبگرم ایران است که از گذشته تا امروز، آبدرمانی در آن بسیار پررونق بوده و هنوز هم هست. چشمه‌ های آبگرم در این شهر، با دما، خواص و مواد محلولی که در آبشان هست، درمان بسیاری از بیماری‌ها و نارسایی را در خود دارند.
بهترین آب گرم‌ های سرعین دارای خواص شفابخشی هستند. آب این چشمه‌ها می‌توانند از خیلی از نارسایی‌های حتی قلبی و عروقی پیشگیری کنند. و هر روز هم خاصیت‌های شگفت‌انگیز بیشتری در رابطه با کارکرد‌های درمانی درمانگری‌ آنها کشف می‌شود. به همین دلیل استخر های آب گرم سرعین همه ساله تعداد زیادی از گردشگران تابستانی را به خودشان جلب می‌کنند.

خواص چشمه‌های آبگرم شهرِ سرعین:

خواص چشمه های آبگرم سرعین یکی دوتا نیست و اگر بخواهیم واقعا لمس کنیم که چطور روی بهداشت روحی و جسمی ما تاثیر می‌گذارند باید از نزدیک آن را امتحان کنیم و به سرعین سفر کنیم. مهم‌ترین اصلی که در روش درمانی با آب مد نظر است، پاکسازی بدن از ناخالصی‌هایی است که به دلیل زندگی پرمشغله شهری وارد تن و روان ما می‌شوند. در این میان، طبیعت درمانگر بزرگ و مهربانی است و چشمه های آبگرم سرعین یکی از این درمانگران طبیعی هستند. در ادامه به طور مجزا به بررسی خواص هریک از آبگرم‌ها و استخر‌های آبدرمانی سرعین می‌پردازیم.

  1.خواص درمانی در استخر آبگرم گاومیش گلی سرعین

بزرگترین و سرشارترین چشمه آب معدنی ایران گاومیش گلی است. این استخر آبگر م سرعین در بخش مرکزی شهر سرعین قرار دارد و آب آن همیشه جوشان و ترش مزه و بیرنگ است. منتها کمی بو هم دارد. استراحت در این استخر، برای درمان بیماری‌های عمومی مثل سیستم حرکتی (دردهای مزمن روماتیسمی)، بیماری‌های زنان (گرفتاری‌های رحمی) مسائل خنازیر و نارسایی‌های قلبی عروقی بسیار خوب است تا درنهایت، تقویت عمومی جسمانی بدن شما را به همراه داشته باشد. به خاطر داشته باشید که از بهترین استخر های آب گرم سرعین، گاومیش گلی جزو پرطرفدارترین‌ ها است.
از دیگر خواص این آبگرم می‌شود به تنظیم عملکرد غدد در بانوان، از بین بردن و محو کردن جای زخم یا بریدگی و لکه های پوستی و بسیاری خواص ریز و درشت دیگر اشاره کرد.
به طور کلی، استخر های آب گرم سرعین و به دنبال آن، فعالیت آبدرمانی در سرعین، این قابلیت را دارد که مرهمی باشد بر دردها و گرفتگی‌های عضلانی، مشکلات ستون فقرات و مهره‌های گردن، بیماری‌های پوستی و در نهایت، از بین برندگیِ قارچ‌های پوستی. نکته قابل توجه در مورد استفاده از چشمه های آبگرم سرعین این است که فقط یک ساعت آبدرمانی در این چشمه‌ های آب معدنی برابر با فعالیتی است که در طول مدت یک ساعت پیاده‌روی سریع انجام می‌گیرد.

  2.خواص درمانی در آبگرم قهوه خانه ممتاز

این استخر آبگرم بخشی از فضای اندرونی و حیاط قهوه خانه ممتاز محسوب می‌شود و دارای آب کمی تیره و ترش‌مزه است آبدرمانی در این استخر آب گرم، برای درمان بیماری های سیستم حرکتی دست و پا  و همچنین، شبکه‌ی روانی و اعصاب مرکزی بدن استفاده می شود.
 چراکه مواد معدنی موجود در این چشمه‌ها که از عمق گداخته زمین، به شکلی خفیف وارد آن‌ها می‌شوند، سوخت و ساز درونی بدن را تحریک می‌کنند و به شکلی زیرپوستی، چربی‌های اضافی زیر پوست را به حرکت وا می‌دارند. از طرف دیگر با بالابردن به اندازه‌ی دمای بدن باعث تعریق و کمک به سیستم کلیوی بدن می‌شوند. در اصطلاح پزشکی این فرآیند، یعنی درمان با چشمه‌ های آبگرم، گرمایش غیر فعال نامیده می‌شود و برای کسانی که توانایی تحرک چندانی ندارد از واجب‌ترین روش‌های درمانی است.

  3.خواص درمانی در آبگرم پهنلو

آبگرم پهنلو در شمالی‌ترین منطقه سرعین قرار دارد. رنگ آب اینجا کمی مایل به سبز است و به صورت دائم جوشان و خروشان در جریان است. منتها کمی هم حالت نیمه اسیدی دارد. از آب این چشمه برای درمان بیماری‌های عمومی و تسکین اعصاب و درد مفاصل استفاده می شود. همچنین آب پهنلو برای درمان جوش‌های پوستی و آکنه مفید است. پهنلو جزو بهترین استخر های آب گرم سرعین به حساب می‌آید.

  4.خواص درمانی آبگرم سار‌ی سو
آبگرم ساری سو در مرکز شهر سرعین قرار گرفته است. آب این استخر آبگرم، بودار و رنگ آن مایل به سبز مغز پسته‌ای است. مزه آب هم کمی ترش‌مزه احساس می‌شود. آبگرم ساری سو برای دردهای روماتیسمی، درد مفاصل و کلا برای تسکین دردها و گرفتگی ها انقباض عضلانی اثرات شفابخشی دارد.
بازشدن عروق و شریان‌های خونی، ترمیم مویگرها و بازکردن مجراهای مویرگی که به هر دلیلی مسدود شده‌اند، بالا بردن سوخت و ساز و تنظیم فشار خون، جوان شدن بافت‌های عضلانی و عضلات صورت، باز شدن منافذ پوست و تازگی چهره، برطرف کردن کوفتگی و گرفتگی و اسپاسم ناحیه گردن، از جمله خواص این آبگرم است اما مهم‌ترین ویژگی درمان روحی و استرس‌زدایی این چشمه های شفا بخش در سرعین هستند که بسیاری را به اینجا می‌کشانند.

6. خواص درمانی در چشمه گوز سویی یا آبِ چشم           
این چشمه و استخر درمانی، در همجواری با قهوه خانه ممتاز قرار گرفته است و تقریبا آبی اسیدی دارد. مزه‌ی آب گس و بدون بو بوده و از آن برای درمان بیماری‌های چشم و آب مروارید استفاده می‌شود. چشمه گوز سویی، یکی از بهترین مراکز آبدرمانی سرعین است که آب این چشمه، ویژگی های منحصر به فردی برای بیماران چشمی دارد. حمام گرفتن در این چشمه، از پیرچشمی و تشدید مشکلات بینایی جلوگیری و پیشگیری می‌کند. به خاطر داشته باشید، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

7.خواص شفابخش آبدرمانی در مجموعه بئش باجیلار
دومین آبگرم سرعین پنج خواهرون بش باجیلار است که یکی از بهترین استخر های آبگرم سرعین محسوب می‌شود. اینجا از پنج چشمه شفا بخش تشکیل شده که آب آن ظاهری کدر و کمی ترش مزه دارد. این آب شفابخش کمی بودار هم هست. از امکانات اینجا می‌توانیم به استخر سرپوشیده بزرگ و سونای خشک و بخار و همینطور آبگرم تحت فشار(جکوزی) دوش‌های انفرادی و خدمات پزشکی و ماساژ درمانی برای مردان و زنان اشاره کرد. پارکینگ هم دارند که دغدغه پارک خودرو نداشته باشید. برای درمان بیماری‌های عمومی و تسکین دردهای عصبی و درد مفاصل می‌توانید به این آبگرم  بیایید و از محیط خوب اینجا کمال استفاده را ببرید.

مکان های گردشگری

دیدن همه
Top